Ko bi rekao da je gospođica mušmula iz porodice ruža. Istina, ne samo ruža. Oblik i “liniju” daju joj i rođačke veze jabuke, kruške, dunje i oskoruše.

  Kad se sve osobine  saberu, dobije se fantastičan, jedinstven ukus koji daje ovo slatki šumski žbun koji može da bude i drvo jer  zna da poraste i do osam metara.

  Ali pre ploda pojaviće se prvo cvet. Mušmula (Mespilus germanica)  cveta od početka maja do kraja juna. Predivni beli i krupni cvetovi pojavljuju se na vrhovima grančica, između dlakavih listića. Kada latice opadnu formira se plod  koji će biti zero tek kada  svi listovi opadnu.

 Tek onda, okrugli, plodovi, u kojima je pet semenki, tamnosmeđe boje postanu mesnati  i jestivi.

 Ako mušmulu uberete ranije, dok je još zelena, mora se sačekati da ugnjili i bude mekana.

 Naši stari su je redovno imali kao zimsku poslasticu. Na Balkanu je od pamtiveka, ali se pretpostavlja da je poreklom iz Turske ili centralne Evrope. Tokom srednjeg veka bila je  kraljica slatkiša, a u našim krajevima, kad stignu prvi mrazevi, glavna na trpezi posle jela. Nažalost, danas je gotovo nestala iz jelovnika iako osim prijatnog ukusa ima lekovite osobine. Kod mušmule je lekovit ne samo plod nego i list, cvet, semenke i kora.

 Ima mnogo vitamina C, i zbog toga je bila glavna poslastica a i priroda je mušmulu napravila da sazreva u kasnu, kasnu jesen, pred početak zime kada nam je  potreban vitamin C.  

  Travari list mušmule sakupljaju u proleće, a cvet do polovine juna i suše na promaji, dok koru skidaju u proleće ili jesen.

  Plod mušmule sadrži mnogo tanina, šećera, vitamina C, pektina, smole kao i jabučne, limunske i vinske kiseline. Prirodni je adstrigens jer deluje na površinsko skupljanje tkiva pa se koristi za lečenje zapaljenja kože i sluzokože kao i za zaustavljanje raznih krvarenja u usnoj šupljini. U tim slučajevima pogodni su i preparati od mušmulinog lista, jer sadrže najviše tanina.

  Mušmule su, takođe, odličan laksativ i u narodnoj medicini cenjen lek protiv zatvora i drugih probavnih tegoba. Osim toga ovi plodovi podstiču rad pljuvačnih žlezda i želuca i delotvorno leče njihove poremećaje.

  Semenke mušmule bubrenjem u vodi stvaraju sluz koja u oblogama pomaže protiv raznih ozleda kože. Semenke inače sadrže malo cijanovodične kiseline, ali se u kontrolisanim količinama koriste za „otapanje“ kamenaca u bubregu i mokraćnom mehuru. Poznato je i da kora stabla, umesto kinina, može da posluži za  lečenje malarije.

   Mušmule su ukusne,, kiselkasto slatke, primamljive ali se teško vare, a mogu i da izazovu proliv – pa treba jesti tek umereno.   Čuvaju se u u frižideru da bi duže trajale.

   Odlično se slažu s puterom, cimetom, karanfilićem, slatkom pavlakom, limunom, suvim grožđem i vinom, pa za pripremanje poslastica razmišljajte u tom pravcu. Ili prosto, pojedite mušmulu, pet semenki operate osušite I čuvajte, trebaće vam za  obloge za kožu. Ili, prosto ih zabodite u zemlju i čekajte – drvce.

                          O.B.

Čaj protiv proliva

– kašika usitnjenih zelenih mušmula

– 2 dl vode

Vrelom vodom prelijte mušmule, poklopite i posle sat procedite. Pijte dve-tri šolje čaja dnevno.

SAVET PLUS: Čaj pomaže i potiv krvarenja desni ako se grglja i usna duplja ispira pet-šest puta dnevno.

Supa

– 1/2 kg mušmula

– decilitar maslinovog ulja

– šargarepa

– 60 g celerovog korena

– 30 g praziluka

– 50 g crnog luka

– 2 kašike paradajz pirea

– so, biber

– decilitar belog vina

– 4 lovorova lista

Luk isecite na tanke rezance i propržite u pola decilitra ulja dok ne dobije zlatnožutu boju. Dodajte oprane i oceđene mušmule, poklopite i dinstajte na tihoj vatri da se smežuraju i omekšaju. Potom ih izvadite i odstranite koštice. Posebno, u preostalom ulju propržite praziluk isečen na kolutove i narendane šargarepu i celer. Sjedinite izdinstan luk, proprženo povrće i očišćene mušmule, promešajte i dodajte vino, paradajz pire, lovorov list, so, biber i litar vrele vode i kuvajte na tihoj vatri oko 60 minuta.

Liker

– kilogram svežih mušmula

– 1,5 l vode

– litar votke

– litar soka od jabuka

– 300 g šećera pomešanog s 3,5 litra vode

Mušmule očistite od peteljki, iseckajte na četvrtine, prelijte vodom i kuvajte na tihoj vatri. Posle sat sklonita sa šporeta, ohlađeno procedite a mušmule „protisnite“ kroz višeslojnu gazu. Dobijenu smesu pomešajte s jabukovim sokom i votkom, promešajte, naspite u flaše, dobro zatvorite i ostavite na toplo mesto. Posle četiri do šest nedelja procedite, dospite rastvor šećera i vode, promešajte, ponovo naspite u flaše i dobro zatvorite.

Marmelada

– 2 kg mušmula

– kilogram šećera

– kašičica ruma

– 3 dl vode

Mušmule ogulite, stavite u lonac, dodajte šećer i vodu, prokuvajte na tihoj vatri i pre kraja kuvanja dodajte rum. Smesu propasirajte kroz sito pa vruću marmeladu sipajte u zagrejane, sterilisane tegle i odmah zatvorite.

SAVET PLUS: Pasiranje kroz sito je sporo ali neophodno da se odstrane koštice. Ukoliko vam se čini da je smesa retka ne brinite jer mušmule obiluju pektinom i brzo se zgusnu u divnu marmeladu. 

oblakbeli

Postani član našeg kluba

Prijavi se za tekstove
oblakbeli.com