Sedamdesetih i osamdesetih godina wartburg 353 bio je česti prizor na jugoslovenskim putevima. Bio je to automobil za bogatiju srednju klasu. Ne mnnogo bogatiju od obične srednje klase ali „ za dlaku“ . To je, verovatno, nerviralo i jedne i druge. Ove bogatije zato što su se ovi siromašniji svrstavali u isti koš sa njima, a ove siromašnije zato što su se ovi bogatiji stalno distancirali od njih“ .
Uglavnom, netrpeljivost između vozača trabanta i varburga bila je poprilična. Jasno je, trabanta je vozila siromašnija srednja klasa, dok je wartburga kupovala platežnija srednja klasa. Bila su popularna oba vozila, mnogi su umetnici pevali o njima, a novosadska grupa Atheist Rap ispevala je i danas popularnu pesmu „Wartubrg limuzina“. Ona je neka vrsta ode wartburgu ali i detaljan tehnički prikaz u – stihu!
Wartburg limuzina stoji u garaži/
garaža kraj svinjca pa sam ja na straži/
da mi svinje opet ne požderu kola/
k’o što su nam trabanta pojele do pola/
i odem da se odmorim i popijem par piva/
kad ne lezi vraže svinje hranu traže/
ali wartburg nije kao trabant truba/
zbog njega su svinje ostale bez zuba./
Wartburg se proizvodio u Ajzenahu, nemačkom gradu koji ima dugu tradiciju proizvodnje točkaša. Još u 19. veku u ovom gradu sklapane su dvocilindrične motorne kočije pod imenom wartburg. Tokom tridesetih godina prošlog veka u fabriku je došao BMW i počeo da sklapa svoje modele.
Motor
Kod wartburga je bilo opasno kočenje motorom pošto motor nema podmazivanje,pa je fabrika napravila takozvani slobodni hod, tako da prilikom usporavanja motor nije delovao na točkove.
Automobili u ovom nemačkom gradu su se proizvodili sve do početka Drugog svetskog rata, a onda je fabrika bombardovana i uništena. Posle rata i fabrika i sam grad Ajzenah pripali su Istočnoj Nemačkoj (DDR), a Rusi su njome upravljali, na veliko ogorčenje Nemaca sve do 1952. godine kada je fabrika predata državi DDR.
Ubrzo, Nemci iz DDR-a predstavili su svoj prvi nezavisni model IFA 309, koji je nastao na bazi prototipa DKW-a F9. A 1956. godine pojavio se i drastično unapređeni model wartburg 311.
Prekretnica se dogodila 1965. godine kada je predstavljen model wartburg 353.
Imao je pontonsku troprostornu karoseriju i kao kamen jaku šasiju sa dijagonalnim oslanjanjem zadnjih točkova, trocilindrični dvotaktni motor ( zapremine jedan litar) koji pokreće prednje točkove preko četvorostepenog, sinhronizovanog menjača.
Promućkati
Dvotaktni motor wartburga je za rad koristio smešu benzina i specijalnog ulja koje se nije rastvaralo , već je tokom vožnje pravilo emulziju. Kada kola stanu razdvojilo bi se benzin i ulje, što je bilo vreoma opasno, budući da se motor ne podmazuje. Zato je fabrika savetovala vozačima da pre nego što pokrenu vozilo snažno zatresu zadnji deo automobila kako bi se promućkalo gorivo.
Najpopularnija verzija je kombi i kamionet pod imenom „barkaš“, kao i vojni „kabriolet“ sa 4 vrata „kibelvagen“.
Wartburg 353 je bio izuzetno popularan u zemljama Istočnog bloka. Bio je prostran, komforan automobil za široke narodne mase po relativno razumnoj ceni. Bio je popularan i u samoj domovini, naravno, gde se na isporuku wartburga čekalo i do 10 godina. Niko se zbog toga nije bunio jer se znalo da će auto jednom svakako stići.
Nebojša Đorđević
bašta biljke breza bubrezi crkva cvet dijabetes energija fitoterapeut hrana istorija jetra karcinom knez lazar kopriva koren kosa kozmetika koža krv lek lečenje manastir med more muzika nemanjići otrov pluća rak reuma sloveni srbija srce srednjovekovna srbija travar tvrđava ulje vino voda voće zdravlje zglobovi čaj želudac