Krimsko gvožđe, pastirski čaj, tatarska trava, krimska magnolija, latinski Sideritis taurica. Ima mnogo naziva i sto koristi. Raste samo na Krimu, endemična je vrsta na koju su Rusi veoma ponosni. Čuvaju je kao oči u glavi, da ne bi bila isrtrebljena i uništena, jer se u potragu za ovom travom godišnje sjati prava armija ljudi. Da bi se nabavila tatarska trava mora se doći na Krim. Ne prodaje se po apotekama u Rusiji. Turisti obavezno za velike pare kupuju od berača i travara lično ovu jedinstvenu i retku biljku, pa travari strepe da bi mogla biti istrebljena.
Popularnost kod ruskih turista krimsko gvožđe ima zbog uverenja da trava kiselkastog ukusa leči mnoge bolesti i rak.
Krimsko gvožđe – ujedno je i ukrasna biljka, koju Rusi rado gaje, jer im donosi mnogobrojne dobrobiti.
Ruski travar Sergej Viktorovič Morjakov kaže da se istoga trenutka može otkloniti začepljen nos ako se uzme samo jedana grančica procvetale biljke i prinese nozdrvama. Udiše se polako i već za koji minut, sluz iz nosa se povlači, a vazduh bez prepreke struji ulazeći kroz nos u pluća.
Narodno predanje ga povezuju sa zvukom koji suve cvasti ispuštaju nakon zrenja semenki koje škripe kao metal.
Kod krimskig gvožđa je sve lekovito i cvet i list. Nadzemni deo biljke sadrži: iridoidie, pektin,vitamine C i E, lignine, mineralne materije.
Moćna je i zato što sadrži korisne komponente koje jačaju organizam: oleinske, linolenske, stearinske ,palmitinske, linolne kiseline.
– Zahvaljujući ovim kiselinama, tatarski čaj obnavlja kožu, poboljšava rad lojnih žlezda i doprinosi brzoj obnovi međućelijskih žlezda – kaže Sergej i dodaje. –
Lekovita svojstva krimske limunske trave , medicinski rečeno, leže u svojstvima: protivupalno, antiseptičko, baktericidno, imunostimulirajuće, umirujuće, analgetsko i zaceljujuće za rane.
Tatarska trava pomaže ćelijama, povećava stepen propusnosti kapilara, omogućava razvoj koštanog tkiva, jača imunitet, stimuliše proizvodnju hormona nadbubrežne žlezde.
Biljka sa sto koristi izuzetno je cenjena zato što ne dozvoljava da se napravi tromb, i ima moć da ga rastvori.
U ruskoj tradiciji žene nabavljju ovu travu sa Krima jer im omogućava normalne reproduktivne funkcije a klasnije tokom života borbu sa menopauzom. Ne odbijaju je ni muškarci jer povećava potenciju.
Zahvaljujući svom sastavu, može da poveća apetit, normalizuje san, metabolizam i telesnu temperaturu.
Meštani Krima su oduvek poštovali ovu biljku, smatrajući je lekom za sve bolesti. Leči rane, anemiju, razne gljivične bolesti, bolesti jetre, stomaka i bubrega, respiratorne bolesti i tuberkulozu, amneziju, proliv, seksualnu slabost, opšti umor, dermatoze, ćelavost, psorijazu…zatim astmu, glavobolju, bolesti srca, čir, kašalj, gonoreju, inkontinenciju, dijabetes, neplodnost, epilepsiju… i konačno rak.
– To je zaista posebna biljka i svi oni koji imaju predispozicija da dobiju rak, a to znaju ako je neko u njihovoj familiji imao rak, moraju da piju svakog dana ovaj čaj – kaže Sergej. – Na Krimu se ona uzima kao čaj obavezno dva tri puta nedeljno da bi se održalo zdravlje. Mi ovde verujemo da je naš život lep i dug baš zbog krimskog gvožđa.
Irina Perić
bašta biljke breza bubrezi crkva cvet dijabetes energija fitoterapeut hrana istorija jetra karcinom knez lazar kopriva koren kosa kozmetika koža krv lek lečenje manastir med more muzika nemanjići otrov pluća rak reuma sloveni srbija srce srednjovekovna srbija travar tvrđava ulje vino voda voće zdravlje zglobovi čaj želudac