Jelisaveta Arpad, četvrta žena srpskog kralja Milutina, pomrsila je konce srpskoj istoriografiji.
Ako su prve tri žerne Milutina Nemanjića bile blago rečeno „nesvakidašnje“ – prva Jelena misteriozna, druga čije se ime ne zna, pa je istorija naziva Tesalka, treća Ana Terter koja je došla u Srbiju sa pet godina – veza sa Jelisavetom Arpad je bila vrhunac skandala.
Ova ćerka ugarskog kralja Stefana V I Elizabete Kumanske, rođena između 1254. i 1256. godine, bila je rođena sestra Kataline, supruge starijeg brata kralja Milutina, Dragutina Nemanjića koji je u to vreme bio srpski kralj. Može biti da su brat i snajka, uticali na Milutina, ili ga podržavali da se oženi ugarskom princezom.
Ali, postojala je jedna „ mala“ prepreka. Jelisaveta je bila u to vreme monahnja i živela je u benediktinskom manastiru kod Budima. Bez sumnje je ova žena bila dugo posvećena Bogu u lepom i bogatom katoličkom manastiru budući da je obavljala dužnost igumanije.
Odlazak u manastir ugarske princeze dogodio se posle njenog prvog neuspešnog braka. Jelisaveta je, naime, bila udata za češkog plemića Zavišu od Falkenhajna. Krah se dogodio na bračnom polju i ona je, po običaju tog vremena, unesrećena i razočarana, otišla u manastir.
Za Milutina, koji u to vreme preuzma presto od Dragutina (1282) koji je nesrećno pao sa konja i razboleo se bez mogućnosti da upravlja državom, zbog čega dobrovoljno daje krunu mlađem bratu, očigledno monaška riza očigledno nema prepreke.
Za više vidi ovde
autorka bašta biljke breza bubrezi crkva cvet dijabetes dijana dimitrovska energija fitoterapeut hrana istorija jetra karcinom knez lazar knjiga kosa kozmetika koža krv lek lečenje manastir med nebojša đorđević i dijana dimitrovska nemanjići otrov pluća rak reuma sloveni srbija srce srednjovekovna srbija sve srpske vladarke svi srpski vladari travar tvrđava vino voda zdravlje zglobovi čaj želudac