Breza je drvo od koga je sve lekovito. I kora, i sok, i list, i pupoljci. Smatra se da sastojci breze blagotvorno deluju na razmenu materija u organizmu, da izbacuju štetne materije i smiruju upale.
Breza je u Rusiji lek bez koga se ništa ne započinje, pa se, čak, kažu, ni deca ne rađaju. Ako dete nema apetiti, davaće mu odvar od brezinih pupoljaka. Kada nekoga boli zub, staviće mu tampon natopljen tinkturom.
Lek za sve bolesti
Kod bolesti želuca, čira, gorušice, podrigivanja i slično, uzimaće se tinktura od brezinih pupoljaka.
Ako ko ima gliste, napraviće mu tinkturu od pupoljaka ili odvar od listova. Isto sredstvo upotrebiće i kod rana od dekubitisa, ili ojeda jer breza ima svojstva da umiruje upale i pomaže kod zarasatanja rana na koži i sluzokoži.
Porodilje u Rusiji, obavezno piju odvar od breze, a uobičajeno je i da se pije za vreme mesečnog ciklusa kod žena jer olakšava izdvajanje krvi.
Komprese od odvara brezinih pupoljaka ili listova stavljaju se na kožu dok se tinkture i odvari piju.
Breza će početi da cveta uskoro kod nas, valja se pripremiti i podsetiti da se pupoljcio uberu i napravi tinktura koja će cele godine, do narednog proleća, biti u kućnoj apoteci spremna da uskoči u pomoć kad zatreba.
Priprema pupoljaka
Ubrati brezine pupoljke, staviti ih sveže u alkohol. Na 100 g alkohola ( može onaj od 40 – 50 procenata) stavlja se 25 g pupoljaka. Ostaviti od odstoji 8 dana na tamnom mestu. Procediti. Uzimati po 20 kapi tri puta dnevno.
Tinktura od breze
U litar alkohola ( 70 procenata) stavi se 30 grama brezinih pupoljaka. Ostavi se na tamnom mestu 10 dana, zatim se procedi i koristi tri puta dnevno po 20 kapi kod sledećih bolesti:
čir na želucu, loše varenje ili bilo koji bolovi u želucu, kod bolesti bubrega, glista, bolesti kože, mokraćne bešike, kod rana ( spolja) i reumatizma ( spolja).
Ko ne stigne da na proleće ubere pupoljke breze, sa istim uspehom može napraviti odvar od mladih listova. Kuva se tako što jedna čaša proključale vode prelije 10 grama listova.
Sok od breze
Sok breze dobija se u rano proleće i sakuplja tako što se na mladom stablu probuši rupa duboka nekoliko santimetara, u nju stavi cevčica i “hvata” sok tokom narednih 48 sati. Iz jednog stabla dnevno može da se nakupi 4,5 litra soka, ili čak 170 litara u sezoni, međutim, često bušenje stabla šteti drvetu i smanjuje otpornost prema raznim štetočinama i zarazama, pa valja misliti i o tome.
Irina Perić
bašta biljke breza bubrezi crkva cvet dijabetes energija fitoterapeut hrana istorija jetra karcinom knez lazar kopriva koren kosa kozmetika koža krv lek lečenje manastir med more muzika nemanjići otrov pluća rak reuma sloveni srbija srce srednjovekovna srbija travar tvrđava ulje vino voda voće zdravlje zglobovi čaj želudac