Stefan Nemanja došao je na svet u Ribnici, blizu Podgorice, 1114. godine i postaće vladar sa kojim počinje moćna srpska država srednjeg veka. “Skupljač izgubljenih delova svog otačastva i obnovitelj”, kako će napisati godinama kasnije njegov sin Stefan Prvovenčani u biografiji svoga oca.
U vreme Sefanovog rođenja, dve glavne srpske oblasti, Zeta i Raška, bile su nepomirljivi suparnici. Zeta je bila primorska oblast pod jakim uticajem stare romanske kulture. Raška je bila slovenski etnički čista.
Stefanova porodica bila je poreklom iz Zete. Nemanjin otac se sa porodicom, za vreme dinastičkih borbi u Raškoj, posle Bodinove i Vukanove smrti (oblasni gospodari), sklonio za neko vreme u Zetu.
U unutrašnjosti Zete tada nije bilo pravoslavnog sveštenika, pa je novorođeni raški princ bio kršten po zapadnom obredu. Postoji predanje da je tu, posle, podignut manastir Sv. Petra i Pavla.
Pošto je Steafov otac sa porodicom uspeo da se vrati u Rašku, Nemanja je i drugi put kršten, ovoga puta po istočnom obredu. Neobičan početak.
Mladost Nemanjina, zabeležno je, bila je veoma burna. Ambiciozan i bez mnogo obzira, radio je na svoju ruku i bez saglasnosti starije braće. Zbog toga je, prirodno, kako je pisao njegov sin Stefan Prvovenčani, bio omrznut od braće i izazvao je njihov otpor.
Lutao je u politici, tražeći interes. Najpre je vodio otvorenu grkofilsku politiku, računajući da će tako pre doći do uticaja. Bio je u pravu jer je o njemu dopro glas do moćnog vizantijskog cara iz dinastije Komnina, Manojla, koji ga je, prilikom svog dolaska u Niš, oko 1161. godine, bogato nagradio. Dao mu je oblast Dubočicu kod Leskovca kao večnu baštinu i proglasio ga u njoj potpuno samovlasnim.
To je učinio iz svog interesa.
Onda je usledio preokret.
Vizantija se spremala za novi rat sa Mlecima i Mađarima. Na njenoj strani su bili Srbi iz Raške koji su dali svoje odrede. Tu iznenada, na scenu stupa Stefan Nemanja, i to, kako navodi istorija, kao protivnik Grka! Ne zna se zašto jer su vesti iz tog perioda naše istorije veoma mutne i malobrojne.
Zna se da je u zemlji izbio ustanak zbog učešća Srba u ratu. Srpski župan u Raškoj Desa naginjao je Mađarima, Nemanja, gospodar Dubočice, najpre Grcima, a onda protiv njih. Vizantijski car morao je da krene da uguši pobunu. Uhvatio je Desu i kao roba ga odveo u Carigrad. Ne zna se kako, Desu je u Raškoj smenio Nemanjin najstariji brat, Tihomir. Sada se i Stefanu Nemanji loše pisalo.
Za celu priču vidi ovde
bašta biljke breza bubrezi crkva cvet dijabetes energija fitoterapeut hrana istorija jetra karcinom knez lazar kopriva koren kosa kozmetika koža krv lek lečenje manastir med more muzika nemanjići otrov pluća rak reuma sloveni srbija srce srednjovekovna srbija travar tvrđava ulje vino voda voće zdravlje zglobovi čaj želudac