Divlji kesten (Aesculus hippocastanum) je endemska vrsta Južnog Balkana, raste u Srbiji, Grčkoj, Albaniji, Makedoniji. Ovo predivno listopadno drvo dostiže svoju zrelost u desetoj ili petnaestoj godini, a zatim bogato cveta svake godine tokom aprila i maja. Plod je prepoznatljiva bodljikava loptica koja sadrži jednu do tri semenke kestenjaste boje. Može da doživi i 200 godina ako raste na zemljištu koje mu odgovara, a to je hranljivo.
Smatra se najlepšom evropskom lišćarskom vrstom zbog svog monumentalnog izgleda, pravilne krošnje i prelepih belih ili bledoružičastih cvetova. On krasi mnoge ulice Beograda, Novog Sada, Niša i drugih srpskih gradova, a simbol je i glavnog grada Ukrajine, Kijeva.

Ovo drvo daje plod koji se korist za lečenje proširenih vena i , opekotina od sunčanja, kod reumatizma i išijasa, hemoroida…
– Ali divlji kesten može biti otrovan ako se koristi svež – kaže profesorka Vesna Kilibarda, načelnik Odeljenja za toksikološku hemiju Nacionalnog centra za kontrolu trovanja . – Trovanja nastaju kada se se žvaću sveži plodovi kestena. Tada dolazi do povraćanja, proliva, midrijaze i u teškim slučajevima do gubitka svesti. U tom slučaju hitno potražiti pomoć lekara.
Divlji kesten nema sličnosti sa pitomim kestenom u čijim plodovima uživamo. Naizgled su isti ali je osnovna razlika u činjenici da je divlji kesten otrovan a pitomi – jestiv.
Kod divljeg kestena koriste se listvi protiv moljaca, a nekada su žene koristile vodu u kojoj je bio potpopljen list kestena za ispiranje kose, zbog lepog crvenkastog odsjaja i za jačanje kose.
Nažalost, divlji kesten postaje ugrožena vrsta, jer ga napada moljac – Cameraria ohridella, čije se larve hrane listovima kestena. Napadnuta stabla ostanu tokom leta bez listova i bez mogućnosti da obavljaju fotosintezu. Takva stabla moraju da se leče kako bi se sačuvala ova prelepa endemska vrsta.
B.Vukanović
autorka bašta biljke breza bubrezi crkva cvet dijabetes dijana dimitrovska energija fitoterapeut hrana istorija jetra karcinom knez lazar knjiga kosa kozmetika koža krv lek lečenje manastir med nebojša đorđević i dijana dimitrovska nemanjići otrov pluća rak reuma sloveni srbija srce srednjovekovna srbija sve srpske vladarke svi srpski vladari travar tvrđava vino voda zdravlje zglobovi čaj želudac