Da li je vazelin moćna mast koja pomaže u smanjivanju bora dok istovremeno kožu čini mekanom, glatkom i negovanom, kako se može pročitati u ženskim časopisima i na internetu? ili je naftni derivat koji u većim količinama može štetiti jer se taloži na jetri koja ne može da ga preradi? Odgovor farmaceuta na ovo pitanje glasi: istinaje negde u sredini.
Suzana Miljković sa Farmaceutskog fakulteta Evropskog univerziteta u Novom Sadu navodi da je u manjim količina dobar u većim štetan, jer je vazelin , poput parafina, naftni derivat i samim tim ugljenovodinik koji nije materija koja hrani kožu.
– Vazelin je mast koja zapravo daje privremeni efekat kada ga nanesete na kožu, isto kao i parafinsko ulje: vaša koža izgleda vlažna i mekana. To je zbog toga što vazelin deluje na našu kožu kao celofan. On ne dozvoljava da iz kože isparava vlaga i zato nam koža izgleda mekana i nežna. Ali, to je efekat koji traje samo dok vazelin formira sloj na našoj koži. Čim ga skinemo, naša će koža opet izgledati kao ranije – navodi Suzana Miljković.
Vazelin, kao i parafin, ne hrani našu kožu, dakle, on joj daje samo lažan, trenutni sjaj. U kojoj meri je vazelin dobar i za koje regije ga možemo koristiti. Na ovo pitanje naša sagovornica ima odgovor:
– Vazelin je odličan za ispucalu i grubu kožu, kao što su pete, laktovi, kolena – kaže ona – ili za male površine kože. Nikako ga ne treba kooristiti u velikim količinama, za celu kožu, zato što onda dobijemo kožu koja ne može da diše i koja ne može da izbacuje toksine iz organizma. Vazelin na većim površinama naše kože tako donosi štetan efekat, na manjim je u redu..

Iako naftni derivati nisu poželjni u kozmetici, u većini krema upravo se dodaje vazelin kako bi one davale taj trenutni efekat mekoće i izgledalo što duže sveže.
– Kao mast za kožu za lečenje bolesti vodi se računa da je vazelin bez štetnih materija, dok se kao kozmetičko sredstvo može provući i sa štetnim sastojcima – kaže naša sagovornica i dodaje da ako se već koristi, onda treba da bude od pouzdanog proizvođača, sa naznakama da nema štetne materije i, naravno, koristimo ga umereno u manjim količinama.
O.B.
Skupe kreme
Da li skupe kreme zaista imaju vazelina u sebi, zavisi od slučaja do slučaja. a naša sagovornica navodi da kvalitetna krema zavisi od sastojaka koje bi trebalo pažljivo čitati i na osnovu njih odlučivati da li izdvojiti novac za nju ili ne. Komercijalne kreme sadrže najčešće vazelin, parafin, dimetikon (silikonsko ulje) i rafinirana biljna ulja koja nemaju nikakve hranjive vrednosti.
Vidi još: Glicerin i njegove tajne