Prohor Pčinjski je najstariji od svih naših svetih starina. Stariji čak i od Hilandara. I najveći u Srbiji. Ovaj manastir na jugu Srbije jedan je od najblistavijih bisera srpskog pravoslavlja.
Po legendi koju kazuju monasi manastira koji je upravo proslavio 950 godina od osnivanja, manastir je izgradio vizantijski kralj Diogen Roman IV u 11. veku.
Priča ide ovako: Jednom je jedan lovac jurio srnu po kozjačkim planinama, a ona nemajući više kud utočište potraži kod čestitog monaha Prohora koji je po gorama Kozjaka živeo. Videvši lovca koji je i dalje jurio srnu, starac mu reče: Stani Diogene ja sam čovek. Bio je prozorljiv i znao mu je i ime. Čovek se vrati i starac Prohor mu reče da što pre ide u Carigrad jer će postati vizantijski car. Ali, isto tako dodade da njega ne zaboravi a da te odrpane haljine u kojima je lovio stavi na specijalno mesto.
Diogen je postupio kako mu je strarac rekao, ali kada je postao car ipak je zaboravio na starca. U tom zaboravu prošlo je 30 godina, monah Prohor se već upokojio ali, ako je Diogen zaboravio Prohora, Prohor nije Diogena. Javio mu se jedne noći u snu.
„ Zaboravi ti mene i haljine tvoje Diogene“, rekao mu je starac. Uplašio se silno car, i smesta se zaputio u Kozjačke planine, na mesto gde je davno sreo starca. Pronašao je njegov grob, izvadio neraspadnuto telo sa namerom da ga ponese za Carigrad. Ali mazge nisu htele ni milimetar da mrdnu. Shvatio je da Prohor treba da ostane tamo gde ga je našao.
Naložio je da se tu sagradi manastir Porohor Pčinjski, koji je u junu ove godine proslavio 950 godina postojanja. U isto vreme Sveti Prohor Pčinjski postao je i najstariji svetac u Srbiji.
Mnogo se čudesnih stvari svilo oko ovog sveca i manastira. Jedna od njih privlači reku vernika koji znaju da sveti Prohor Pčinjski uslišava molitve svakome ko sa verom u Boga pristupi. To je činjenica da svetac mirotoči.
-Sveti Prohor Pčinjski mirotoči svih 950 godina i to je načudesnija stvar – kaže sveštenik Dalibor Jović. – On je najstariji svetac koji najduže mirotoči.
Oduvek se po sveto miro dolazilo u Prohor. Bolesni su u miru našli leka, momci se oženili, žene decu dobile, poročni ostavili poroke, studenti položili ispite… Glas se pronosi uzduž i popreko pravoslavnog sveta.
Proslavili su monasi i cela Srbija 950 godina postojanja manastira sa radošću i ponosom ali podjednako je sveštenstvu drag i drugi jubilej, koji se vezuje za srpsku tradiciju. To je 750 godina od kako je manastir obnovio srpski kralj Milutin Nemanjić.
U kolektivnom sećanju srpskog naroda sećanje na nemanjićku baštinu gotovo je sveto.
Nakon velike obnove koju je sproveo kralj Milutin, manastir je u srednjovekovnoj srpskoj državi blistao u sjaju i značaju. Radili su tu marljivo prepisivači iluminatori, freskopisci, a onda je najezdom osmanlija nastupilo mračno doba najteže za manastire. Turci su rušili sve što nije bilo islam, a ono što je preživelo od crkava zaslužilo je posebno mesto u istoriji.
Manastir Prohor Pčinjski nebrojeno puta rušen i uništavan, kažnjavan jer je bio mesto odakle su kretale bune protiv Turaka, centar slobode i duhovnosti, izdržao je sve istorijske oluje.
Vremenom uporno obnavljan, dostigao je danas puni sjaj. U tom sjaju još sjajniji jubilej koji će za 50 godina biti najstariji milenijumski jubilej jedne građevine kod Srba.
autor Dijana Dimitrovska
Izvor Slovo
bašta biljke breza bubrezi crkva cvet dijabetes dunav energija fitoterapeut hrana istorija jetra karcinom knez lazar kopriva koren kosa kozmetika koža krv lek lečenje manastir med more muzika nemanjići otrov pluća rak reuma sloveni srbija srce travar tvrđava ulje vino voda voće zdravlje zglobovi čaj želudac
Vidi još: Despotova kamena bajka
bašta biljke breza bubrezi crkva cvet dijabetes dunav energija fitoterapeut hrana istorija jetra karcinom knez lazar kopriva koren kosa kozmetika koža krv lek lečenje manastir med more muzika nemanjići otrov pluća rak reuma sloveni srbija srce travar tvrđava ulje vino voda voće zdravlje zglobovi čaj želudac