Meteori Perseidi će noćas – između 12. i 13. avgusta – zapljusnuti naše nebo i našu planetu. S obzirom da nose svojom pojavom aluziju na snove – zapljusnuće i nas same novim željama.
Spremite se za ovaj spektakl koji se dešava jednom u godini dana. Vredi ostati do zore na otvorenom sa pogledom u prostranstvo koje nameće hiljadu pitanja, bistri misli i zbunjuje istovremeno. I zašto da ne, napravite spisak želja jer ćete videti više “zvezda padalica” nego što ste videli za sve vreme do sada. Biće ih čak mnogo, mnogo više nego što imate želja.

Za početak nađite dobro mesto sa koga se vidi nebo. Planina, selo, more…More je idealno mesto jer je nebo beskrajno i vidi se jasno celo noćno nebo.
Perseidi su najspektakularniji roj meteora u godini, koji u najboljim uslovima mogu u proseku da se posmatraju čitav minut dok se udaljuju od sazvežđa Persej. Zovu se Perseidi jer se pojavljuju na nebu iz sazvežđa Persej, pa su zbog Perseja dobili naziv.
Persej je bio grčki mitski junak najbolji od svih, nije imao nijednu lošu osobinu, bio je veoma lep, ravan bogovima, hrabar i pametan.
Meteori su komadići otpali sa neke komete ( ili asteroida) koji ulaskom u Zemljinu orbitu sagore, ostavljajući trag plamena u vazduhu. Svi meteori ili meteoridi potiču sa neke komete a naši Perseidi vode poreklo sa komete Swift-Tuttle. Ova kometa je poslednji put bila u našem našem svemirskom dvorištu 11.decembra 1992. godine kada je prošla blizu Zemlje i ostavila ove rojeve meteora koje ćemo i noćas gledati. Otkrili su je nezavisno jedan od drugog iste godine 1862. u julu Lewis Swift i Horace Parnell Tuttle.

Većina meteora može se videti tek nakon ponoći jer se ovo sazvežđe, koje predstavlja grčkog junaka, ne uzdiže visoko pre toga.
Pojedini astronomi smatraju da niPerseidi nisu više kao što su bili. Istrošili su se. Sagoreli su jednostavno u kontaktu sa česticama vazduha a nije baš da nebom neprekidno šprataju nove komete koje će da ostave zalutale kamenčiće. Drugim rečima, kažu astronomi, čeka se da se pojavi nova kometa koja će za sobom da ostavi „sveže“ meteoride. Ako bude nova kometa, meteoridi će dobiti naziv po najbližem sazveždju iz kog će da izviru.
Od kada je sveta i veka ljudi su gledali u nebo i meteore, pa i u Perseide. Zabeleženo je da su Kinezi 36.g.n.e. registrovali 100 meteora za koje se smatra da su bili Perseidi.
Oni su parali nebo nekada i paraju ga i danas. Ove godine meteori su ispunjavali želje onima koji su ih ugledali i tokom celog jula, i to će činiti i tokom avgusta, ali najviši nivo koji postižu, dešava se baš noćas.Najviše će njih proći kroz našu orbitu.
Pa, ne uskraćujte sebi ovakav užitak zbog par sati spavanja. Ionako je vruće, a pogled u nebo i zvezde i svet svemira širi našu svest i vidike, podsećajući nas da smo tek crnce vode i prašine, na perifireji kosmosa.
Izvor Original
autorka bašta biljke breza bubrezi crkva cvet dijabetes dijana dimitrovska energija fitoterapeut hrana istorija jetra karcinom knez lazar knjiga kosa kozmetika koža krv lek lečenje manastir med muzika nebojša đorđević i dijana dimitrovska nemanjići otrov pluća rak reuma sloveni srbija srce srednjovekovna srbija sve srpske vladarke svi srpski vladari travar tvrđava vino voda zdravlje čaj želudac
- Tojota CAMRY hibrid, ne treba mu stanicaToyota CAMRY hibrid nije večan ali može da radi bez spoljašnjih izvora energije! Gotovo da je – perpetuum mobile. Proizvođač automobila iz grada Tojota u Japanu, po kome je i ovaj automobilski brend dobio naziv, napravio je takav hibrid da mu elektrostanice za punjenje – uopšte ne trebaju. Njegove baterije se pune tokom… Read more: Tojota CAMRY hibrid, ne treba mu stanica
- Ćirilo i Metodije i srpski drevni narod od knjigeOd svih evropskih naroda, izuzev onih kojima je grčki i latinski bio maternji jezik, Srbi su među prvima dobili svoje pismo i čitali na maternjem jeziku Bibliju i bogoslužne knjige. Bilo je to (posle 863. godine) u vreme kada su jedini kulturni jezici Evrope bili grčki i latinski, u vreme kada su samo oni… Read more: Ćirilo i Metodije i srpski drevni narod od knjige
- Tvrđava Bovan, grad od soli i prošlostiTeško je danas zamisliti da je današnje selo Bovan blizu Aleksinca, za koje je retko ko u Srbiji čuo, bilo središte srednjovekovne župe. Bio je to grad od soli, uglavnom kamene soli, koja je dovožena iz Ugarske i tu se skladištila za potrebe Srbije. Iz obližnjih krajeva, svako je morao doći po so u… Read more: Tvrđava Bovan, grad od soli i prošlosti
- Tvrđava Borač, omiljeno mesto despota LazarevićaU vremenu davno prošlom tvrđava Borač bila je kraljica gružanskog krajolika. Smeštena na vrhu Boračkog krša, masiva kod sela Borač u Gruži, sa divnom pozicijom između tri mala sliva: Male Reke, Boračke reke i potoka Bubana, gospodarila je krajem. Moćna, velika i čvrsta građevina, koju je održavala ogromna vojna posada, mogla je da… Read more: Tvrđava Borač, omiljeno mesto despota Lazarevića
- Dr Nada Martinović, kako dijaspora priča srpsku pričuDa bi neko postao vrhunski muzičar mora da zna da je talenat samo svetlo u mraku koje može da se rasplamsa u čarobnu vatru, ali može i da ugasne i da ne ostavi traga. Dr Nada Martinović, pedagog, naučnik i dirigent iz Klivlenda, u razgovoru za Balkan City Magazine, ističe da postoji nekoliko ključnih faktora… Read more: Dr Nada Martinović, kako dijaspora priča srpsku priču
- Srbija, zemlja sa pedeset ljudiUnutrašnji sukobi i česte borbe za vlast među članovima srpskog vladalačkog roda pre Nemanjića – slabile su poziciju srpske dražave i davali povoda susedima, moćnim Bugarima i još moćnijoj Vizantiji da se upliće i nameće svoj uticaj. Svi su međusobno bili u „ koalicijama“ i istovremeno svi su ratovali protiv svih. Kada… Read more: Srbija, zemlja sa pedeset ljudi