Manastir Tumane, ako se čuda dešavaju onda je u ovom manastiru. Najmanje 500 godina ova svetinja na levoj obali Tumanske reke, blizu Golupca – daje nadu ljudima u ozdravljenje. Glas pomoći daleko se čuje, pa se čini da nema čoveka u Srbiji koga je zadesila neka nesreća a da nije bio u ovom manastiru, ili je na njega bar pomislio.
Nastao je kao zadužbina Miloša Obilića, srpskog epskog velikana i nepobedivog junaka, koji je vladao tim krajem. O tome, istina, nema pisanih dokumenata ali monasi u manastiru govore narodno predanje, koje je kažu najjače.
Ono kazuje kako je naš junak Miloš Obilić lovio po tom kraju bogatom divljači i kako je slučajno ranio isposnika Zosima, koji će kasnije postati svetac. Prišao je starcu i poneo ga na leđima, žureći ka svom domu da mu se ukaže pomoć, ali je isposnik zavapio: „Tu mani, pusti me da umrem“.
Naziv po svecu
Izrekao je to na mestu gde se nalazi manastir.
Tako je izvedeno ime manastira Tumane.
Postoje još nekoliko verzija reči „ tu mani“ ( okani se), jedna po kojoj je knez Lazar, pred Kosovski boj, pozvao Miloša Obilića koji je dugo gradio manastir da se okane zidanja rečima „ tu mani„ . Ime se dovodi u vezu i sa Jermenima koji su tu dolazili da trguju a kao argument se ističe da istoimeni manastir i danas postoji u Jermeniji. Istoričari navode i da postoji mogućnost da je neobično ime Tumani manastir dobio i od „ tumulusa“, grobova kraj manastira.
Kao i sve pravoslavne svetinje, manastir ima dugu i bolnu istoriju u kojoj je spaljivan i uzdizan. U turskim izvorima se spominje 1572. godine i narednih godina nekoliko puta. Iz tih spisa se saznaje da je manastir imao samo dva monaha u to doba, i da je redovno plaćao porez sultanu.
Danas je Tumane jedan od brojnijih muških manastira.
Popularnost je stekao trima svetim stvarima koje ima: mošti svetog Zosima, mošti svetog Jakova i Kurskaja ikona.
Uslišavaju molitvu
Veruje se da mošti oba sveca donose isceljenje i uslišavaju molitvu.
Kurskaja ikona Majke Božje potiče iz jednog manastira iz okoline ruskog grada Kurska. U manastiru Tumane pričaju predanje da su ruski monasi, tokom Oktobarske revolucije bežali iz svojih popaljenih mesta, da su na putu prošli pored spaljenog manastira gde ova ikona nije izgorela. Monasi su je uzeli, a kako su se bili zaputili za Srbiju – Kurskaja ikona je došla kod nas. Stigla je najpre u Miljkov manastir, a kada je bratstvo tog manastira premešteno u manastir Tumane 1936. poneli su i ikonu.
-Šezdesetih godina ikona je bila ukradna i lopovi su je poneli ka zapadu da je prodaju – govori monah.- Ali, pod neobičnim okolnostima vagon u kojem je bila je izgoreo, poginuo je jedan od lopova a drugi, videvši šta se sve dešava, ikonu je vratio manastiru – kaže iguman manastira Dimitrije.
Pred ikonom Majke Božje u manastirskoj crkvi gori neugasivo kandilo. I nema dana kada je crkva prazna.
Izvor Slovo
bašta biljke breza bubrezi crkva cvet dijabetes dunav energija fitoterapeut hrana istorija jetra karcinom knez lazar kopriva koren kosa kozmetika koža krv lek lečenje manastir med more muzika nemanjići otrov pluća rak reuma sloveni srbija srce travar tvrđava ulje vino voda voće zdravlje zglobovi čaj želudac
Vidi još: Manastir Gornjak
bašta biljke breza bubrezi crkva cvet dijabetes dunav energija fitoterapeut hrana istorija jetra karcinom knez lazar kopriva koren kosa kozmetika koža krv lek lečenje manastir med more muzika nemanjići otrov pluća rak reuma sloveni srbija srce travar tvrđava ulje vino voda voće zdravlje zglobovi čaj želudac