Malina (Rubus idaeus L. – Rosaceae) nam daje i sladak plod i listove, i koren, i cvet, sva četiri u stoprocentnoj meri za zdravlje. Ova višegodišnja biljka je toliki zaštitnik našerg zdravlja da utiče čak i karcinom. Plod maline deluje na maligne ćelije tako što usporava, ili potpuno zaustavlja njihovu deobu. Lekari tvrde da 130 g maline dnevno značajno snižava rizik od karcinoma. Iako sezona malina traje samo dva meseca, ni zamrzavanjem, ili termičkom obradom ne uništava se njena lekovita elaginska kiselina. Elaginska kiselina, koja se nalazi u malini, pravi komplekse sa toksičnim metalima i tako utiče na njihovo izbacivanje iz organizma. Španski istraživači zaključili su da je džem od malina bogatiji ovom kiselinom od sveže voćke. Pravo čudo i olakšanje za one koji vole slatko jer im je omogućeno da jedu slatko i zdravo i tokom zime.

Sastav i dejstvo  

Plod maline sadrži i do 85 odsto vode, oko 10 odsto šećera (glukoze i fruktoze), pektine, biljna vlakna (7,4 g u 100 g), organske kiseline (limunsku, jabučnu, salicilnu i mravlju) oko 1,4 odsto, aromatične materije, flavonoide, alkaloide. Tu su i oko 40 mg vitamina C, 80 mikrograma beta-karotena (provitamin A), vitamini grupe B, zatim kalijum (220 mg u 100 g), kalcijum, fosfor, magnezijum, gvožđe, bakar, cink, čak i jod. U 100 g malina ima 25 kcal, odnosno 105 kJ.

List maline se koristi i za ispiranje usne duplje, kod upale  sluzokože i ždrela, kao i kod diareje. Od lišća i korena prave se čajevi, kao i od suvih malina, koji se koriste kod upale grla, za jačanje srca, kod hemoroida, lišajeva, osipa i drugih alergijskih reakcija, i za opšte jačanje organizma.*Ulazi u sastav mnogobrojnih mešavina za lečenje oboljenja kardio-vaskularnog, želudačno-crevnog sistema i avitaminoza. Upotrebljava se i kod mešavina za detoksikaciju.

List maline može da zameni neke čajeve, kao što su indijski, gruzijski i ruski. Čaj od listova maline koristi se kod menstrualnih i hormonskih poremećaja, za „čišćenje“ jajovoda i neplodnost.

U mnogim zemljama, plod se koristi kao sredstvo za izbacivanje tečnosti, kod proliva i ekcema. Ekstrakt iz ploda deluje protiv virusa, a dobar je i kod čireva u usnoj šupljini i kvarenja desni. Malina aktivira pankreas i lučenje insulina, pa time snižava šećer u krvi.

Malina je dragocena i za snižavanje povišene temperature, u lečenju astme, ekcema. Ona poboljšava krvnu sliku, reguliše rad creva i smiruje bolove u želucu, a zaustavlja i povraćanje.

Kinezi smatraju da malina umanjuje opasnost od spontanog pobačaja, olakšava trudove, smanjuje nadražaje u mokraćnom kanalu i olakšava menstrualne tegobe. 

Čaj se sprema tako što se 1-2 kašičice suvih listova ili bobica stavi u šolju vrele vode i ostavi 10-15 minuta, a zatim procedi. Pije se kao mlak, ili hladan napitak. Prema narodnom receptu, za trudnice se čaj sprema tako što se staviti 15 g suvih listova u pola litre vrele vode, 3-5 minuta, a zatim se pije kao topli napitak, pola litre dnevno.

Plod maline može da nas osveži i ulepša. U Banji Vrujci, recimo, primenjuju masažu tela malinama, koju su „patentirale“ studentkinje Više medicinske škole. Elaginska kiselina i vitamin C iz malina osvežavaju kožu i potkožno tkivo, deluju kao hemijski i mehanički piling, a i sredstvo za blago izbeljivanje. Masaža celog tela košta 1.600, a parcijalna 1.200 dinara po satu. U kućnoj radinosti sami možete da izmasdirate lice plodom maline. Biće nežno, svetlo i jedro.

Ako ste zasadili maline u dvorištu, moraćete da sačekate dve godine da da plod. U prvoj godini izbiju do 2 metra visoke mladice, koje do zime odrvene. U drugoj godini mladice se granaju, cvetaju i donose plod. Biće to prava radost. Jer, najslađa je malina koju ste lično uzgojili.

I.Perić

Recepti

Torta sa malinama

– 600 gr šlaga

– 300 ml mineralne vode

– 300 gr mlevene plazme

– 300 gr malina

– 2 kisele pavlake

Priprema:

Šlag izmutite sa mineralnom vodom (biće čvršći nego da ga mutite sa mlekom) i zatim dodate pavlaku. Tu dobijenu smesu izdelite na 3 dela.

U prvi deo dodajte mlevenu plazmu. To će biti donja kora.

U drugi deo dodajte maline i taj fil stavite na koru od plazme.

U treći deo ne dodajete ništa, samo ga stavite na onaj fil od malina, i tako ukrasite tortu.

Kup od malina

Materijal: jedno belance, 150 gr šećera i 200 gr malina.

Priprema: od belanceta ulupati čvrst sneg sa šećerom. Dodati očišćene, oprane i izgnječene maline. Mutiti dok se ne dobije čvrsta masa. Sipati u čase i ohladiti, a pre služenja ukrasiti krupnim malinama.

    

bašta biljke breza bubrezi crkva cvet dijabetes energija fitoterapeut hrana istorija jetra karcinom knez lazar knjiga kopriva kosa kozmetika koža krv lek lečenje manastir med more muzika nemanjići otrov pluća rak reuma sloveni srbija srce srednjovekovna srbija svi srpski vladari travar tvrđava vino voda voće zdravlje zglobovi čaj želudac

Prijavi se za tekstove
oblakbeli.com

Postani član našeg kluba