Glikemijski indeks predstavlja brzinu kojom raste nivo šećera u krvi posle uzimanja hrane. Njega određuju : vrste šećera u hrani, količina dijetnih vlakana u hrani i način pripremanja hrane.
Za dijabetičare je izuzetno važno da poznaju hranu i njen glikemijski indeks jer će im to omogućiti da pripremaju obroke koji će obezbediti dobru regulaciju šećerne bolesti. Doktor Vlade Veličković, u knjizi Praktična dijabetologija, ukazuje na jednostavno pravilo: što su šećeri u namirnicama prostiji – saharoza, glukoza – to će nivo šećera u krvi brže biti podignut. Fruktoza ( voćni šećer), iako je prost ugljeni hidrat, sporije diže nivo šećera u krvi.
Složeni ugljeni hidrati kao što je skrob iz žitarica i krompira, moraju prvo da se razlože do prostih šećera da bi mogle da pređu u krvotook. Taj proces se obavlja u organima za varenje i jetri.
Dijabetičari ne bi trebalo da unose koncentrovane šećere : med, beli šećer, sokove, slatkiše sa šećerom, torte, kolače…Potreba za slatkim ispunjava se voćem. Ako baš morate da pojedete nešto slatko, napravite sami slatkiš tako što ćete ga zasladiti veštačkim zaslađivačem ili stevijom. Pritom, pazite na kalorijski učinak i količinu ovih zaslađivača.

Glikemijski indeks
Glazirani pirinač 98
Proso 75
Neglazirani 59
Kukuruz 56
Heljda 55
Pšenica 41
Ovas 26
Ječam 22
Hleb i peciva
Pereca 84
Krofna 78
Kačamak 68
Ražani hleb 64
Pite 57
Ražani hleb integralni 52
Crni hleb 51
Makarone kuvane 5 minuta 46
makarone kuvane 10 minuta 44
Palenta (žuta)40
O.B.
beograd biljke boje breza bubrezi crkva crna gora cvet depresija dijabetes drvo energija hrana imunitet jetra karcinom knez lazar kopriva koren kosa koža lek lepota lečenje limun manastir med more muzika nemanjići otrov pluća rak reuma slikar slikarka srbija srce travar ulje umetnost voda zdravlje zglobovi želudac