Bukovača je pažljiva gljiva koja želi da nam pomogne na svaki način. Ona će da nas zasiti i da razgali naša nepca od prefinjenosti ukusu, ali će i da nam pomogne da snizimo trigliceride i holesterol,koji su postali bauk poslednjih decenija. Posebno je pažljiva prema dijabetičarima koji smatraju da im snižava šećer u krvi i čini njihovu ishrnau raznovrsnijom a creva vrednijima. Blagonaklona je prema onima koji su oboleli od karcinoma jer zaustavlja rast malignih ćelija. Voli sve ljude jer ima pomaže da osnaže imunitet.
Bukovača (Pleurotus ostreatus) je posebna kada je uberemo u prirordi, u njenom prirordnom staništu, ali se podjednako uspešno gaji jer je tražena i cenjena. Zbog hranljivoti, poznata je i pod imenom šumska ostriga. Rasteb posle obilnih kiša, čak i zimi, kad su druge gljive retke. Možemo je u prirodi naći na panjevima, srušenim stablima i komadima drveta koji ostaju posle seče.
Ako se dvoumite u pogledu njenog kvaliteta, evo njenih sastojaka, pa prosudite sami. Bukovača sadrži:
– esencijalne aminokiseline, vitamine (B1, B2, B5, B6, B7 i P), brojne minerale (azot, kalijum, fosfor…), proteine (po sastavu vrlo slični životinjskim), ugljene hidrate, samo oko 4% masti.
Mala enegetska vrednost obezbeđuje bukovači značajnu ulogu u dijetalnoj i dijetetskoj ishrani (redukuje šećer u krvi) i preventivno deluje na oboljenja jetre i želuca. Kinezi posebno cene ovu gljivu. U njihovoj tradiciji, bukovača se koristi odavnina. U istočnjačkoj medicini se navodi da može da ublaži bolove i relaksira mišiće. Preporučuje se u lečenju lumbaga, ukočenosti ekstremiteta i tetiva, kao i za bolju cirkulaciju.
Danas je naučno dokazano da bukovača:
– snižava nivo holesterola i triglicerida (to čine sastojci bukovače – složeni šećeri među kojima je najvažniji Beta 1,3/1-6-glukan). Ako se u dnevnim obrocima doda 4 odsto bukovače nivo holesterola će za 2 meseca da padne za 65-80 procenta.
– zaustavlja rast tumora (Beta-glukan iz sveže gljive ili iz ekstrakta ima značajnu ulogu u tome). Doze od 0,1 mg/kg telesne težine do 0,2 mg/kg Beta-glukana pokazale su izuzetne rezultate
– jača imuni sistema (Beta-glukan uz određenu terapiju znatno skraćuje vreme bolesti i daje veće šanse za oporavak)
Preporučena doza za lečenje je 3-9 g suve bukovače u toku dana.
Za bukovaču ne treba razmišljati. kad god se ukaže prilika, kupite je, uberite i spremite. Bićete joj zahvalni.
RECEPTI
Punjene tikvice
Tikvice prepolovite i očistite od semena, a krompir isecite na kolutove.
Crni luk, pečurke, šargarepu i ostatak krompira sitno naseckajte, propržite 6-7 minuta na ulju i dodajte pirinač i začine. Dobijenom masom napunite tikvice, složite u vatrostalnu posudu i prelijte sa 1/2 litra vode. Zapecite u rerni zagrejanoj na 200 stepeni (oko 1/2 sata) i služite toplo.
Čorba
Oko 300 grama bukovače sameljite sa glavicom luka (srenje veličine). Dodajte malo peršuna i dinstajte na ulju. Dodajte malo brašna, nalijte vodom, posolite i kuvajte dok ne provri. Služite sa pavlakom.
Pohovana bukovača
Šeširiće bukovače posolite, uvaljajte prvo u brašno od leblebija, umućena jaja. Pržite na vrelom ulju sa obe strane dok ne dobiju zlatno smeđu boju. Prelijte tartar sosom.
Teletina sa bukovačom
Meso isecite na kocke, posolite i propržite na puteru dok ne porumeni. Izvadite ga iz šerpe i ostavite na toplom. Na istoj masnoći propržite naseckani crni i beli luk i bukovaču isečenu na listiće. Nalijte vinom i dinstajte na tihoj vatri dok ne omekša. Pospite alevom paprikom, začinite i dodajte i meso. Ako je potrebno dodajte još malo vina ili mlake vode i dinstajte dok meso ne omekša. Pred kraj dodajte sveže seckani peršun i služite toplo.
O.B.
Vidi još: Komorač najbolji prijatelj žena
bašta biljke breza bubrezi crkva cvet dijabetes dunav energija fitoterapeut hrana istorija jetra karcinom knez lazar kopriva koren kosa kozmetika koža krv lek lečenje manastir med more muzika nemanjići otrov pluća rak reuma sloveni srbija srce travar tvrđava ulje vino voda voće zdravlje zglobovi čaj želudac